W minionym tygodniu na naszym Uniwersytecie mieliśmy okazję gościć prof. Joannę Paliszkiewicz ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz prof. Jarosława Karpacza z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Oba seminaria organizowane były w ramach Problemu węzłowego 1.1 Złożoność zarządzania organizacjami w warunkach 4. rewolucji przemysłowej.
Seminarium: Pomiar zaufania w zarządzaniu organizacjami
Prelegentem pierwszego seminarium pn. „Pomiar zaufania w zarządzaniu organizacjami”, które odbyło się 13 listopada br., była prof. Joanna Paliszkiewicz.
Celem spotkania było podjęcie dyskusji na temat roli zaufania w zarządzaniu organizacjami mając na uwadze przemiany związane z rewolucją przemysłową 4.0. Podczas dyskusji zwrócono uwagę, iż obecna rzeczywistość gospodarcza wymusza na przedsiębiorstwach konieczność współpracy w strategicznych, często bardzo kosztownych i ryzykownych obszarach działalności, takich jak np. badania i rozwój. Jednocześnie zadania delegowane na pracowników są coraz bardziej złożone, a wiedza i informacja są główną wartością organizacji. Wszystkie te aspekty wymagają od przedsiębiorstw uwzględnienia tak ważnego czynnika, jakim jest zaufanie.
Pani Profesor Paliszkiewicz podkreśliła, iż zaufanie ułatwia zarządzanie, podejmowanie ryzyka, efektywne użycie zasobów, jak również wpływa na wszystkie działania organizacji.
W dalszej części dyskusji uwagę skoncentrowano na tym, w jakim stopniu zaufanie determinuje sukces organizacji oraz, czy jest możliwy pomiar zaufania uwzględniając rozwój technologii i powstające nowe relacje, w tym relacje-człowiek maszyna.
Seminarium: Pomiar potencjału strategicznego w zarządzaniu organizacjami
Kolejnego dnia, tj. 14 listopada, odbyło się seminarium zatytułowane „Pomiar potencjału strategicznego w zarządzaniu organizacjami”. Autorem wystąpienia był prof. Jarosław Karpacz.
Seminarium miało na celu omówienia zagadnienia potencjału strategicznego przedsiębiorstwa oraz podjęcie dyskusji nad jego pomiarem w kontekście przemian społeczno-gospodarczych, określanych także jako rewolucja 4.0. Podczas dyskusji zwrócono uwagę, iż potencjał w działalności gospodarczej pozwala przedsiębiorcy eksploatować dostrzeżone szanse oraz neutralizować zagrożenia. Przedsiębiorstwo osiąga dzięki temu pewien poziom konkurencyjności niezbędny do tego, by mogło ono funkcjonować i rozwijać się w długim okresie. Podkreślono także konieczność rozpoznania swobody działania przedsiębiorców jako kategorii dynamicznej, która odzwierciedla autonomię oraz wolność decyzji podejmowanych przez przedsiębiorcę.
Kluczowym aspektem dyskusji był także problem elastyczności organizacji, rozumianej jako zdolność reagowania przedsiębiorstwa do dynamiki zmian, a także możliwych opcji strategicznych, które pojawiają się w następstwie konieczności dokonywania przez przedsiębiorstwo rozmaitych wyborów alternatywnych, wyzwalających określone zmiany.