Pod koniec 2020 roku w ramach projektu REV 4.0 odbyły się dwa seminaria naukowe zorganizowane w ramach PW 2.2 Zasoby rozwojowe nowej gospodarki, którego liderem naukowym jest dr Małgorzata Kosała. Partnerem obu spotkań była Fundacja Ekonomii Humanistycznej.
Pierwsze ze spotkań dotyczyło stanu polskiej gospodarki w kontekście wykorzystania rozwiązań, które umożliwia czwarta rewolucja przemysłowa tj. w zakresie zwiększenia produktywności poprzez wykorzystanie nowych technologii i rozwiązań organizacyjnych.
Gościem seminarium był Jakub Bińkowski – Dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji Związku Pracodawców i Przedsiębiorców. W trakcie swojego wystąpienia prelegent poruszył bardzo szeroką problematykę odnosząc się kolejno do charakterystyki polskiego rynku pracy, kompetencji cyfrowych i technologicznych polskich pracowników, a także stanu infrastruktury oraz wysokości nakładów firm na innowacje i nowe technologie. W drugiej części spotkania poruszona została kwestia suwerenności technologicznej i sytuacji polskiej gospodarki na tle krajów europejskich.
Seminarium wzbudziło spore zainteresowanie, co przełożyło się na aktywną postawę uczestników w części poświęconej dyskusji.
Transmisję ze spotkania „Jak wykorzystać czwartą rewolucję przemysłową, by wejść do gospodarczej pierwszej ligi” można obejrzeć na naszym kanale na YouTube:
Gościem drugiego spotkania pt. „Cyfrowy tayloryzm: automatyzacja a nadzór w pracy przyszłości” był Jan Zygmuntowski, wykładowca na Akademii Leona Koźmińskiego, współprzewodniczący Polskiej Sieci Ekonomii oraz autor książki „Kapitalizm sieci” (2020).
„Nowe technologie miały zmienić świat na lepsze. Tymczasem przyniosły nam więcej pracy, więcej kontroli i mniej prywatności. Zamiast utopii społeczeństwa sieci pojawia się kapitalistyczny reżim platform cyfrowych”
Prelegent w trakcie swojego wystąpienia dowodził, że nie jesteśmy skazani ani na monopol Facebooka czy Amazona, czy cyfrowy kapitalizm nadzoru w wydaniu zachodnim, ani na chiński model kredytu społecznego. Żeby wyjść z zatrzaskującej się pułapki, należy jednak zdemokratyzować technologie i uspołecznić dane. Tylko w ten sposób można uruchomić emancypacyjny potencjał intelektu powszechnego. Zmiana jest możliwa, a prawdziwa rewolucja technologiczna dopiero przed nami.
Wszystkich, którzy nie mogli uczestniczyć na żywo w seminarium zachęcamy do obejrzenia retransmisji spotkania:
Seminaria zorganizowano w ramach projektu „Społeczno-gospodarcze konsekwencje czwartej rewolucji przemysłowej” finansowanego w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą “Regionalna Inicjatywa Doskonałości” w latach 2019-2022.