Seminarium: „Dojrzałość cyfrowa polskich przedsiębiorstw” odbyło się 15 czerwca 2021 r. w formule spotkania online. Gościem spotkania była prof. UW dr hab. Katarzyna Śledziewska, Dyrektor Zarządzająca DELab UW. W trakcie seminarium poruszone zostały kwestie związane z badaniami dotyczącymi dojrzałości cyfrowej polskich przedsiębiorstw.
Cyfryzacja w branżach fizycznych, takich jak produkcja, opiera się na wielu pętlach sprzężenia zwrotnego między stałą alokacją danych procesów fizycznych a tłumaczeniem decyzji opartych na danych na te procesy fizyczne. W przypadku produkcji i innych „fizycznych gałęzi przemysłu”, transformacja cyfrowa wynika nie tylko z faktu, że „oprogramowanie zjada świat”, ale w szczególności z faktu, że „sztuczna inteligencja zjada oprogramowanie”. Przemysł 4.0 byłby niemożliwy bez wprowadzenia innowacji cyfrowych, które utożsamiają się w inteligentnych algorytmach szlifujących dane z niespotykaną dotąd szybkością i zmieniających procesowe i organizacyjne funkcjonowanie firm.
Podczas seminarium prelegenta podkreśliła, że od około 2010 r. obserwuje się narastające różnice w produktywności firm. Dane wskazują, że wynika to przede wszystkim z różnic w całkowitej produktywności czynników (czyli tej części przyrostu produkcji, która nie wynika ze zwiększania kapitału ani siły roboczej) – jest to więc przybliżenie technologii. Szczególnie jest to widoczne w sektorach o dużej intensywności ICT. Jednym z powodów mogą być różnice w adaptacji nowoczesnych technologii przez firmy – czyli brak dyfuzji technologii (Andrews et al., 2018; Gal et al. 2019; Decker et al., 2018). Z jednej strony dostarcza to nowych dowodów na poparcie tezy, że nowoczesne technologie są skorelowane z produktywnością, a z drugiej pokazuje konieczność wdrożenia polityki, która ułatwia dyfuzję technologii. Podczas wykładu prelegentka wskazała, że wdrażanie innowacji cyfrowych jest koniecznym, ale niewystarczającym warunkiem dojrzałości cyfrowej. Musi być wspierane przez szeroko zakrojone zmiany organizacyjne (a zwłaszcza w organizacji pracy), jak i zmiany procesowe.
Zaprezentowane wyniki badań pokazały, że kompleksowa integracja danych z czujników, podłączonych urządzeń oraz systemów informacyjnych i operacyjnych stanowi podstawę transformacji łańcucha wartości dodanej i sieci łańcuchów dostaw. Wytwarzane towary są w coraz większym stopniu dostarczane i uzupełniane usługami dostarczanymi cyfrowo, które zwiększają ich podstawową funkcjonalność. To z kolei przyczynia się do rosnącej personalizacji towarów i usług masowo w odpowiedzi na indywidualne potrzeby klientów. Również przyczynia się do datafikacji procesów produkcyjnych i organizacyjnych. W rezultacie firmy produkcyjne nieuchronnie przyjmują model biznesowy „data-first, AI-first” stając się dojrzałymi cyfrowo organizacjami.
W ramach przedstawionych wyników badań opartych m.in. na wskaźnikach DESI, prof. Śledziewska podkreśliła, że wskaźniki te wskazują na szczególnie słabą pozycję Polski w obszarze integracji technologii cyfrowej przez przedsiębiorstwa. Wyraźne różnice we wdrożeniu technologii występują między dużymi firmami i MŚP.
W podsumowaniu prelegentka wskazała, że transformacja cyfrowa przedsiębiorstw wymaga zniesienia barier na wielu płaszczyznach, zwłaszcza w obszarze kompetencji kapitału ludzkiego. Dostęp do kapitału ludzkiego z odpowiednimi kompetencjami jest jedną z głównych determinant transformacji cyfrowej przedsiębiorstw. Brak pracowników o odpowiednich kompetencjach jest barierą identyfikowaną przez polskie przedsiębiorstwa. W oparciu o dane Eurostat z 2018 r., tylko 7% pracowników wzięło udział w szkoleniach wzmacniających kompetencje cyfrowe zapewnianych przez pracodawców. Podstawowe znaczenie ma zatem rozwój szerokiego i otwartego ekosystemu edukacji umożliwiającego ciągły rozwój kompetencji kluczowych w procesie transformacji cyfrowej.
Link do raportu z badań: https://www.delab.uw.edu.pl/raporty/wsparcie-dla-przemyslu-4-0-w-polsce-prototyp-narzedzia-oceny-dojrzalosci-cyfrowej-przedsiebiorstw-produkcyjnych/
—
Zachęcamy do obejrzenia retransmisji spotkania:
Seminarium organizowane było w ramach projektu Społeczno-gospodarcze konsekwencje czwartej rewolucji przemysłowej, finansowanego w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą “Regionalna Inicjatywa Doskonałości” w latach 2019-2022.