Już 9 marca br. zapraszamy na seminarium poświęcone tematyce monitorowania gospodarki o obiegu zamkniętym. Gościem spotkania będzie dr hab. Joanna Kulczycka, prof. AGH.
Standard i poziom życia zależy od dostępu do surowców, jednak ich eksploatacja, produkcja i użytkowanie oddziałuje na środowisko. Od 1970 r. wykorzystanie zasobów potroiło się, w tym nastąpił pięciokrotny wzrost zużycia surowców niemetalicznych i 45% wzrost zużycia paliw kopalnych. Obecnie w krajach OECD per capita zużywa 46 kg surowców dziennie – 10 kg biomasy, 18 kg materiałów budowlanych i drogowych, 13 kg surowców energetycznych, 5 kg metali – z tego 20% stanowią odpady.
Tak znaczące zapotrzebowanie może spowodować zakłócenia w dostępie do surowców, stąd identyfikowanie i opracowywanie listy surowców kluczowych np. dla krajów UE.
Kolejnym ważnym działaniem jest wspieranie recyklingu oraz promowanie zasobooszczędnych rozwiązań i modelu gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). Uwzględniają one analizy przepływu materiałów w całym cyklu życia. To z kolei wymaga dostępu do baz danych, które są podstawą dla oceny prowadzonych polityk oraz strategii przedsiębiorstw wspierających transformację w kierunku GOZ.
Podczas wykładu zaprezentowane zostaną wyniki prac wykorzystujące bazy danych o przepływach surowców i odpadów do opracowanych raportów prezentujących zmiany i prognozy w gospodarce światowej, poszczególnych regionów i krajów, a także instrumenty wspierające GOZ.
Seminarium rozpocznie się o godzinie 11:30 i transmitowane będzie za pośrednictwem platformy konferencyjnej Zoom.
Link do spotkania: https://zoom.us/j/99354929732?pwd=czdTNTMzS1RaR1ZQQlBxanhzbXZ2Zz09
Dodatkowe informacje na temat konferencji można znaleźć na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1109318252815544/
***
Seminarium organizowane w ramach projektu „Społeczno-gospodarcze konsekwencje czwartej rewolucji przemysłowej” finansowany w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Regionalna Inicjatywa Doskonałości”.