Zapraszamy serdecznie do udziału w seminarium naukowym zespołu PW 3.2 – Mechanizmy zarządzania działaniami zbiorowymi, które odbędzie się 16 stycznia 2023 r. o godz. 15:00, na Kampusie UEK, ul. Rakowicka 27, pawilon G, sala -1. Organizatorem seminarium jest dr Tomasz Geodecki.
Opis merytoryczny
W prezentowanym badaniu podjęto problematykę awansu przemysłowego sektorów gospodarek Europy Środkowo-Wschodniej (EŚW) pod wpływem własnych wysiłków innowacyjnych oraz kooperacji z partnerami (dostawcami i odbiorcami) w globalnych łańcuchach wartości (GVC). Bazując na literaturze przedmiotu jako istotne okoliczności awansu przemysłowego gałęzi krajów rozwijających się uwzględniono znaczenie dostępu do technologii i rynków zbytu w GVC, zdolność podmiotów w nich działających do akumulacji wiedzy i umiejętności oraz częściowo kooperacyjną a częściowo antagonistyczną relację między firmami wiodącymi w łańcuchach i ich dostawcami.
Weryfikacji poddano hipotezy odnoszące się do oddziaływania poszczególnych zmiennych na wzrost wydajności pracy w sektorach europejskich gospodarek w latach 2000-2014, w tym do:
– technologicznej versus cenowej natury konkurencyjności gospodarek EŚW i jej zmiany w czasie;
– kooperacji wewnątrz łańcuchów wartości z zagranicznymi dostawcami i nabywcami dóbr pośrednich (powiązania wertykalne – w górę i w dół łańcuchów wartości), jak również z podmiotami zagranicznymi obecnymi w danej gałęzi krajowej (powiązania horyzontalne);
– stopnia oligopolizacji rynków i znaczenia inwestycji w design i budowanie marki jako oręża firm działających w warunkach konkurencji monopolistycznej;
– stopnia innowacyjności w tym znaczenia intensywności patentowania dla przemysłów high-tech oraz inwestycji w kapitał ludzki dla rozwoju gałęzi usługowych.
Badanie zostało przeprowadzone z wykorzystaniem międzynarodowych tablic przepływów międzygałęziowych dla skonstruowania indeksów powiązań w GVC jak również danych obejmujących podstawowe dane społeczno-ekonomiczne, w tym wolumen inwestycji zagranicznych (SEA WIOD, baza FDI wiiw), a także danych uwzględniających intensywność technologiczną sektora i inwestycje
w budowanie marki, design oraz w kapitał ludzki (SEA WIOD, PATSTAT, KLEMS intangible capital).
W wersji podstawowej obejmują one 28 gospodarek x 56 sektorów x 14 lat (21.952 obserwacji).
Notka o prelegencie
Dr Tomasz Geodecki – absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie. W swoich badaniach koncentruje się wokół problematyki innowacyjności i konkurencyjności gospodarki. W pracy doktorskiej podjął problematykę uwarunkowań realizacji polityki innowacyjnej w Polsce. W ostatnich latach bada procesy rozwojowe środkowoeuropejskich sektorów przemysłu przetwórczego i usług biznesowych oraz technologiczne i instytucjonalne uwarunkowania tego procesu, w tym zaangażowanie w kooperację w globalnych łańcuchach wartości. W latach 2018-19 oraz 2021-22 odbywał staże badawcze w Warszawie (SGH) i Wiedniu (wiiw).
Szkic wystąpienia
- Wprowadzenie
- Przegląd literatury
- Innowacyjność i awans przemysłowy
- Zarządzanie w globalnych łańcuchach wartości
- Uwarunkowania międzynarodowego transferu wiedzy
- Awans przemysłowy w łańcuchach wartości w badaniach empirycznych
- Metodologia badania
- Wyniki przeprowadzonych badań
- Dyskusja
- Wnioski i dalsze badania