W listopadzie 2020 r., nakładem Wydawnictwa Routledge, ukazała się monografia „Outsourcing in European Emerging Economies: Territorial Embeddedness and Global Business Services” pod redakcją dr hab. Łukasza Mamicy, prof. UEK.
Książka stanowi podsumowanie badań międzynarodowych, dotyczących stopnia zakorzenienia sektora globalnych usług biznesowych w środkowo-wschodniej Europie. Prowadzono je w ramach projektu „Społeczno-gospodarcze konsekwencje czwartej rewolucji przemysłowej” finansowanego z programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Regionalna Inicjatywa Doskonałości”.
Sektor outsourcingu i offshoringu przez ostatnią dekadę stał się jednym z najważniejszych podmiotów tworzących relatywnie dobrze płatne miejsca pracy w wybranych do analizy w niniejszej monografii miastach państw grupy wyszehradzkiej jak: Budapeszt, Bratysława, Praga, Brno czy Kraków. Tylko w Krakowie szeroko rozumiany sektor BPO zatrudnia ok. 80 tys. pracowników, a we wspomnianej grupie krajów było to w 2019 r. ponad 520 tys. osób. – wyjaśnia prof. Łukasz Mamica.
W czasach kryzysu wszyscy zadajemy sobie pytanie o stabilność miejsc pracy i obecność firm je oferujących w konkretnych lokalizacjach. Określenie stopnia zakorzenienia międzynarodowych korporacji (rozumianego jako prawdopodobieństwo przeniesienia działalności gospodarczej w inne miejsce) nie jest jednak łatwe z wielu powodów. Podlega ono bowiem zmianom wynikającym z różnego typu presji pochodzących zarówno z otoczenia zewnętrznego jak i wewnętrznego. W dobie pandemii koronowirusa trudno jest także przewidzieć dynamikę dalszych procesów globalizacji gospodarki, jak i wpływ na nią oceny efektywności wprowadzenia pracy zdalnej na bezprecedensową do tej pory skalę. – dodaje redaktor tej monografii.
Zdaniem prof. Mamicy poziom zakorzenienia działających w Krakowie korporacji wydaje się być stabilny.
Na podstawie przeprowadzonych badań wśród menedżerów najwyższego szczebla działających w Krakowie korporacji można wnioskować o relatywnie wysokim stopniu zakorzenienia tych firm w mieście. Pomimo wzrastającego poziomu wynagrodzeń pracowników, dzięki podnoszeniu się kwalifikacji siły roboczej, skutkującej wzrostem zaawansowania wykonywanych procesów, przewidują oni dalszy wzrost zatrudnienia i utrzymanie przewagi konkurencyjnej. Co szczególnie dobrze rokuje na przyszłość, pytani o zmianę kompleksowości realizowanych w ich korporacjach procesów, jaka nastąpiła w ostatnich 5 latach, wskazywali, że była ona duża lub bardzo duża. Ich zdaniem również w tym okresie nastąpił wzrost unikalności realizowanych procesów.
Redaktor monografii wskazuje również na czynniki decydujące o zakorzenieniu sektora globalnych usług biznesowych w Krakowie.
Pomimo tego, że w analizowanym sektorze poziom powiązań zdecydowanie ma charakter międzynarodowy, to jednak stopień jego zakorzenienia w wybranych do analizy miastach państw grupy wyszehradzkiej należy ocenić jako relatywnie wysoki. Wynika on głównie z dostępności dobrze wykwalifikowanej, mówiącej obcymi językami i wciąż tańszej w stosunku do krajów Europy Zachodniej siły roboczej. Pracownicy cenią sobie jakość życia dostępną w głównych metropoliach państw tej części Europy. Możemy więc mówić o swoistym typie ciągnionego zakorzenienia, w ramach którego globalne korporacje sektora globalnych usług biznesowych są związane z lokalizacjami zapewniającymi kreatywnych pracowników o odpowiednim stosunku generowanej przez nich wartości dodanej w porównaniu do wypłacanych wynagrodzeń. Postrzeganie miasta jako wysoce atrakcyjnego przez badanych pracowników korporacji działających w Krakowie, oznacza że działające tu firmy mogą liczyć na stabilny dostęp do wykwalifikowanej siły roboczej, co pozytywnie wpływa na poziom ich zakorzenienia.
Współutorami publikacji obok autorów zagranicznych są również następujący pracownicy Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie: dr hab. Marcin Zawicki, prof. UEK, dr Paweł Białynicki-Birula, dr Tomasz Geodecki, dr Jakub Głowacki, dr Piotr Kopyciński, dr Monika Mazur-Bubak oraz dr Agnieszka Pacut.
Wydawnictwo Routledge znajduje się w wykazie MNiSW najwyżej puktowanych wydawców w świecie nauki.
***
Dr hab. Łukasz Mamica, prof. UEK. Kierownik Katedry Gospodarki Publicznej. Koordynator obszaru badawczego Polityka przemysłowa i rozwój w European Association for Evolutionary Political Economy (EAEPE). Redaktor naczelny periodyku Innowacyjny Start. Współautor wszystkich regionalnych strategii innowacji dla Małopolski. Ekspert w projektach finansowanych przez OECD, Unię Europejską, ministerstwa oraz administrację regionalną i lokalną. Wykładał na takich uniwersytetach jak między innymi Universite Nanterre Paris X, Wirtschaftsuniversitat Wien czy Roma Tre University. Prowadzi badania w zakresie polityki energetycznej i gospodarczej czy roli uniwersytetów w rozwoju gospodarczym. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych.