W styczniu na naszej stronie opublikowaliśmy kolejne artykuły naukowe związane z tematyką społeczno-gospodarczych konsekwencji czwartej rewolucji przemysłowej. Poniżej prezentujemy skrót kilku wybranych tekstów.
Autor: dr Tomasz Jedynak
Artykuł podejmuje problematykę wykluczenia polskich obywateli z dodatkowej części systemu emerytalnego. Na podstawie przeprowadzonych analiz empirycznych stwierdzono, że wysoki stopień wykluczenia warunkowany jest brakiem instrumentów gromadzenia dodatkowych oszczędności emerytalnych oraz niskim poziomem ich realnego wykorzystania. Autor w swoim artykule zaznacza, że o ile konstrukcja systemu pracowniczych planów kapitałowych (PPK) skutkuje ograniczeniem zasięgu i skali wykluczenia z dodatkowej części systemu emerytalnego, o tyle program ten nie stanowi kompleksowego remedium na ww. zjawisko w Polsce.
„The Effectiveness of Municipal Waste Management in Polish Cities”
Autor: dr Krzysztof Wąsowicz
W artykule przedstawiono oryginalną i nowatorską analizę sektora gospodarki odpadami komunalnymi z wykorzystaniem opracowanej metody badawczej agregacji i rankingu efektywności jednostkowej. Autor poszukując optymalnego modelu ekonomicznego przeprowadził badania, które wykazały, że gminy powierzające spółkom komunalnym zarządzanie zintegrowanym systemem gospodarki odpadami komunalnymi – lub / i jego poszczególnymi łańcuchami – mają więcej cech efektywności operacyjnej, ekonomicznej i finansowej w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi.
Autorzy: dr hab. Łukasz Popławski, prof. UEK, dr Marcin Surówka, dr hab. Joanna Wyrobek, prof. UEK
Celem artykułu było stworzenie modelu przewidującego oszukańczą kulturę organizacyjną przedsiębiorstw. Autorzy oszacowali model logitowy, który ostrzegałby przed oszustwami ze strony pracowników, oszukańczą sprawozdawczością finansową i bezpośrednią manipulacją przy sprawozdaniach finansowych. Model został opracowany dla polskich spółek notowanych na GPW. Elementem nowości w publikacji jest próba kompleksowego podejścia do oszustwa, czyli wyjścia poza manipulowanie wynikiem finansowym czy karami przez komisję nadzorującą giełdy i rynki finansowe.
„The Fourth Industrial Revolution in the Light of Social and Competence Changes”
Autorzy: mgr Szymon Jarosz, dr Mariusz Sołtysik, mgr Małgorzata Zakrzewska
Artykuł podejmuje tematykę zmian, jakie niesie za sobą czwarta rewolucja przemysłowa w zakresie wymagań kompetencyjnych w miejscu pracy. W swojej analizie autorzy skoncentrowali się na wyzwaniach jakie w przyszłości stawiane będą pracownikom na rynku pracy, szczególnie w sektorze finansowym. Autorzy wykazują, iż złożoność otoczenia gospodarczego, która jest wynikiem Przemysłu 4.0, wymaga ciągłego dostosowywania, kształtowania i rozwijania kompetencji. W artykule przybliżono charakterystykę i znaczenie społecznej strony zmian, wskazując kierunek, w którym powinni rozwijać się uczestnicy rynku pracy.
Autor: dr hab. Joanna Wyrobek, prof. UEK
Celem niniejszej publikacji było stworzenie modelu, który na podstawie rocznego sprawozdania finansowego będzie potrafił zidentyfikować ryzyko wystąpienia istotnych nieprawidłowości finansowych w przedsiębiorstwie. Warto zaznaczyć, iż autorka zdefiniowała nieprawidłowości obejmując różne rodzaje oszustw finansowych, również takie, które niekoniecznie mają wpływ na roczne sprawozdania finansowe. Badanie pokazuje możliwość uczenia algorytmów rozpoznawania nadużyć w oparciu o informacje często niezwiązane bezpośrednio z obserwowanymi oszustwami. Stworzony model umożliwia ocenę ryzyka popełnienia przez potencjalnego partnera biznesowego oszustwa finansowego, co wymaga dokładnego zbadania uczciwości takiego przedsiębiorstwa.
***
Wszystkie publikowane przez nas artykuły naukowe można znaleźć w zakładce publikacje.
Zachęcamy do lektury!