W kwietniu na naszej stronie pojawiła się kolejna porcja publikacji naukowych przygotowanych w ramach projektu „Społeczno-gospodarcze konsekwencje czwartej rewolucji przemysłowej”. Poniżej prezentujemy skrót kilku wybranych tekstów.
„Packaging’s of the organic farming products in the context of circular economy”
Autorzy: dr hab. inż. Piotr Kafel, prof. UEK, dr inż. Paweł Nowicki, dr Magdalena Wojnarowska
Produkcja żywności jest coraz bardziej zglobalizowana nie tylko pod kątem dostawców składników żywności czy producentów, ale także biorąc pod uwagę trendy i rozwiązania opakowaniowe dostępne na rynku. Unia Europejska wdrażając programy promujące żywność wysokiej jakości skupia się głównie na wsparciu produktów pochodzących z upraw rolnictwa ekologicznego, tradycyjnego lub regionalnego. Produkty takiego pochodzenia są zwykle postrzegane jako dobre dla środowiska, jednak nie zawsze przekłada się to na jakość ich opakowań. Celem autorów było zwrócenie uwagi na globalne trendy w kontekście idei gospodarki o obiegu zamkniętym oraz odpowiedź na pytanie czy firmy, które podlegają ścisłemu obowiązkowemu nadzorowi zgodnie z zasadami produkcji żywności ekologicznej, spełniają wymagania zrównoważonej produkcji i gospodarki o obiegu zamkniętym.
„Socio-economic Importance of Biomaterials in the Transition to the Circular Economy Model”
Autorzy: dr Maciej Guzik, dr Mariusz Sołtysik, dr Magdalena Wojnarowska
Przyjęcie Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 zobowiązuje poszczególne kraje do podjęcia działań zmierzających do osiągnięcia siedemnastu celów zrównoważonego rozwoju. Jednym z zadań jest przekształcenie gospodarki w gospodarkę o obiegu zamkniętym. Konieczność transformacji wynika z rosnącej liczby wytwarzanych produktów i rosnącej ilości wytwarzanych odpadów, zwłaszcza tych wykonanych z tworzyw sztucznych. Gospodarowanie odpadami i ich usuwanie może również mieć znaczący wpływ na środowisko. Celem technologicznym gospodarki o obiegu zamkniętym jest osiągnięcie jak najwyższego poziomu odzysku i recyklingu odpadów, a następnie ich ponowne wykorzystanie w produkcji. Możliwą alternatywą dla materiałów konwencjonalnych i ropopochodnych są biopolimery, które ulegają biodegradacji w środowisku naturalnym, a produkty ich degradacji nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ludzi i zwierząt. Celem niniejszego artykułu jest analiza społeczno-ekonomicznych konsekwencji wykorzystania biomateriałów w przejściu na model GOZ.
„Multidimensional Inventory of Students Quality of Life—MIS-QOL”
Autorzy: dr Małgorzata Ćwiek, Robert Szydło, dr Sylwia Wiśniewska
Analiza literatury dotyczącej jakości życia i narzędzi do jej pomiaru ujawniła lukę w zakresie narzędzi badawczych do badania jakości życia tzw. „młodych dorosłych”. Zgodnie z teorią wschodzącej dorosłości, osoby w wieku 18–25 lat istotnie różnią się od osób z innych grup wiekowych, uwzględniając w tym ich samooceną. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie procesu tworzenia inwentaryzacji do wielowymiarowych badań jakości życia uczniów, jej trafności strukturalnej i teoretycznej oraz niezawodności stosowanego w tych badaniach narzędzia MIS-QOL.
Autorzy: dr hab. Michał Głuszak, prof. UEK, dr Agnieszka Małkowska, dr hab. Bartłomiej Marona, prof. UEK
Celem artykułu jest ocena wpływu wybranych czynników na przyjęcie certyfikacji budynków ekologicznych LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) w Europie. W części empirycznej artykułu autorzy badają odsetek powierzchni biurowej zarejestrowanej w systemie LEED w wybranych miastach europejskich oraz oceniają wpływ wybranych czynników społeczno-ekonomicznych i środowiskowych na stopień przyjęcia certyfikacji. Przedmiotowe badanie wnosi wkład w toczącą się debatę na temat wdrażania zielonych budynków na rynkach nieruchomości komercyjnych. Celem artykułu jest weryfikacja czynników wpływających na przyjęcie certyfikacji LEED za pomocą uogólnionego estymatora momentów Arellano i Bonda. W porównaniu z wcześniejszymi badaniami, które opierały się na danych przekrojowych, przedmiotowe badanie wykorzystuje podejście panelowe, aby zbadać zmiany we wskaźnikach przyjmowania zielonych budynków w wybranych miastach europejskich. Wśród miast, które szybko przyjmują LEED znalazł się Frankfurt, Warszawa, Sztokholm i Dublin.
***
Wszystkie publikowane przez nas artykuły naukowe można znaleźć w zakładce publikacje.
Zachęcamy do lektury!