W czwartek 16 września 2021 r. o godz. 10.00 w ramach problemu węzłowego 3.1 Polityka regulacyjna odbyło się kolejne seminarium naukowe. Tym razem swoje wystąpienie miał prof. Stelios Rozakis z Technologicznego Uniwersytetu Kreteńskiego na temat „Strategic analysis to support promising bio-based niche-sectors”.
Jak zauważył prelegent, kluczowe wyzwania podważające rozwój sektora biogazu odnoszą się albo do braku wsparcia politycznego, albo do zmieniających się i niestabilnych ram instytucjonalnych i regulacyjnych. Z kolei wiedza techniczna i siła robocza oraz jej kwalifikacje nie są postrzegane jako realne zagrożenie dalszego rozwoju.
W trakcie seminarium przedstawiony został wpływ zmian w zakresie polskiej polityki OZE na stosowane mieszanki substratów polskich biogazowni, jak i ich adaptacyjne decyzje biznesowe. Profesor analizując polski system produkcji biogazu wskazał na szereg jego mocnych stron, do których zaliczył: istnienie zaawansowanych technologii, łatwych w obsłudze, krótki czas realizacji budowy zakładu, niski wpływ na środowisko, powstawanie użytkowych produktów ubocznych (jak nawóz pofermentacyjny). Dyskutowane były również kwestie dotyczące poziomu generowania dochodów dla rolników, czy możliwość wykorzystania ciepła na własne potrzeby lub jego współdzielenia.
Podczas warsztatowej części seminarium odbyła się dyskusja dotycząca założeń analizy strategicznej wykorzystywanej w budowaniu polityki regulacyjnej polskiego sektora biogazu.
Seminarium organizowane było w ramach projektu Społeczno-gospodarcze konsekwencje czwartej rewolucji przemysłowej, finansowanego w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą “Regionalna Inicjatywa Doskonałości” w latach 2019-2022.