Seminarium „Experience with visual coaching formats on competencies related to project management and leadership”, poświęcone zostało tematyce wykorzystania techniki wizualnego coachingu dla identyfikowania i kształtowania kompetencji wykorzystywanych w pracy zespołowej. Gościem spotkania był Erik Månsson certyfikowany coach ICF i magister coachingu stosowanego.
W pierwszej części seminarium zaprezentowane zostały główne założenia dotyczące wykorzystania „visual coaching” jako narzędzia do identyfikowania talentów pracowników oraz przeciwstawiania się fałszywym przekonaniom o braku umiejętności w realizacji wybranych narzędzi.
We współczesnym świecie, aby odnieść sukces, organizacje muszą:
- Pociągnąć menedżerów do odpowiedzialności za coaching;
- Zidentyfikować u pracowników umiejętności i atrybuty, które mają największe znaczenie;
- Pracować z talentami pracowników;
- Pomagać pracownikom zrozumieć motywatory działań;
- Zapewniać możliwości rozwoju;
- Zrozumieć, co czyni wyjątkowych liderów.
W drugiej części seminarium, uczestnicy zostali zaproszeni do części warsztatowej, w której przy użyciu wirtualnej tablicy (padlet), wykorzystując narzędzie, którym jest „visual coaching” doświadczali możliwości identyfikowania sowich kompetencji w zakresie realizacji pracy.
Zrealizowane seminarium stało się źródłem nawiązania współpracy badawczej oraz uczestnictwa w interaktywnym webinarium w międzynarodowym gronie z prowadzącą dr. Karen Thompson na temat Responsible Project Management, które odbyło się tego samego dnia o godz. 18 . Na webinarium, uczestników seminarium zaprosił Magnus Olsen – Chief Development & Operations Officer at NeoDynamics AB, Lund, Region Kalmar, Szwecja z grupy Team Oxford Extended
Seminarium, jak również poprowadzona dyskusja stały się inspiracją dla podejmowania dalszych wątków badawczych, szczególnie w zakresie współpracy międzynarodowej.
Spotkanie zorganizowane zostało w ramach problemu węzłowego 2.2 Zasoby rozwojowe nowej gospodarki, którego liderem naukowym jest dr Małgorzata Kosała.