Maj zaowocował kolejnymi tekstami, które opublikowaliśmy na naszej stronie. Poniżej prezentujemy skrót kilku wybranych artykułów naukowych przygotowanych w ramach projektu „Społeczno-gospodarcze konsekwencje czwartej rewolucji przemysłowej”.
Autorzy: dr Małgorzata Ćwiek, dr Katarzyna Maj-Waśniowska, dr Katarzyna Stabryła-Chudzio
Artykuł podejmuje problematykę ubóstwa jako wyzwania społecznego dla jednostek samorządu terytorialnego oraz różnic w ocenie występowania tego zjawiska w zależności od typu gminy. Autorki podjęli się analizy związku między starzeniem się ludności a oceną skali ubóstwa gmin. Warto podkreślić, że niniejsza tematyka dotychczas nie była przedmiotem pogłębionej analizy, tym samym przedmiotowy artykuł wypełnia zidentyfikowaną lukę badawczą. Autorki część empiryczną badań oparli na wynikach badań własnych, przeprowadzonych metodą Computer-Assisted Web Interview (CAWI) na próbie 144 gmin województwa małopolskiego.
Autorzy: Iryna Kondtrat, Oleksandra Shevchuk, dr Jolanta Stanienda
Pandemia wpłynęła na branżę ubezpieczeniową zarówno bezpośrednio, poprzez szoki zdrowotne, jak i pośrednio, poprzez szoki finansowe, a także poprzez zmianę zachowań i kanałów dystrybucji ubezpieczających. Autorki w swoich badaniach skoncentrowali się na analizie wpływu COVID-19 na globalny oraz ukraiński rynek ubezpieczeniowy w zakresie wdrażanych przez ubezpieczycieli technologii cyfrowych. W artykule podkreślone zostały priorytety oraz omówiono strategie biznesowe uwzględniające nowe możliwości rozszerzenia oferty ubezpieczeniowej ubezpieczycieli i ustanowienia nowych źródeł przychodów, które pojawiły się wraz z transformacją cyfrową.
Autorzy: dr Bartłomiej Biga, dr Michał Możdżeń
Celem artykułu była analiza pism z odpowiedziami wszystkich polskich sądów okręgowych na wnioski składane w postępowaniu administracyjnym o dostęp do informacji publicznej. Na podstawie zebranych danych autorzy zbadali czy istnieją znaczne różnice w jakości odpowiedzi. Wyniki pokazują, że większe sądy, które co do zasady charakteryzują się wyższą skutecznością, rzadziej udzielają pełnych informacji publicznych. Oznacza to również, że sądy, które są bardziej skoncentrowane na wykonywaniu swoich podstawowych funkcji, wykazują się niższą realizacją drugorzędnych zadań administracyjnych, takich jak informacja publiczna.
Autor: prof. UEK, dr hab. Michał Głuszak
W ciągu ostatnich dwóch dekad pojawiło się i zostało wdrożonych kilka ważnych innowacji w środowisku budowlanym na całym świecie. Wśród najbardziej płodnych innowacji technologicznych znajdują się zielone (zrównoważone) i inteligentne projekty budynków. Wprowadzenie niniejszych zmian było szczególnie widoczne na rynku nieruchomości komercyjnych. W przypadku zrównoważonego projektowania proces ten został ułatwiony przez pojawienie się niezależnych zewnętrznych instytucji zarządzających oraz rozwój systemów certyfikacji budynków ekologicznych. Autor w swoich badaniach skupił się na analizie dyfuzji innowacji w budownictwie, szczególnie dyfuzji zrównoważonych innowacji na rynku nieruchomości komercyjnych w największych miastach w Polsce.
***
Wszystkie publikowane przez nas artykuły naukowe można znaleźć w zakładce publikacje.
Zachęcamy do lektury!