W lutym na stronie pojawiło się kilka nowych artykułów naukowych związanych z tematyką projektu. Poniżej prezentujemy skrót wybranych tekstów dot. różnorodnych aspektów społeczno-gospodarczych konsekwencji czwartej rewolucji przemysłowej.
„Capital Structure Choices in Technology Firms: Empirical Results from Polish Listed Companies”
Autorzy: dr Barbara Grabińska, prof. UEK dr hab. Konrad Grabiński, mgr Dorota Kędzior, prof. UEK dr hab. Marcin Kędzior
Głównym celem artykułu jest identyfikacja uwarunkowań struktury kapitału, ze szczególnym uwzględnieniem inwestycji w innowacyjność Polskich Firm Nowych Technologii (NTBF). Badanie przeprowadzone zostało wśród 31 spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, które zostały sklasyfikowane jako firmy high-tech. Wyniki badań dostarczają empirycznych dowodów na to, że płynność, wiek i inwestycje w innowacyjność determinują strukturę kapitału, co stanowi dodatkowy argument wspierający teorię kompromisów i zmodyfikowaną wersję teorii porządku dziobania.
„Odour nuisance and urban residents’ quality of life: A case study in Kraków’s in Plaszow district”
Autorzy: dr Grażyna Plichta, prof. UEK dr hab. Jarosław Plichta, prof. dr hab. Adam Sagan, dr Mariusz Sołtysik, prof. UEK dr hab. inż. Jadwiga Stobiecka, dr Magdalena Wojnarowska
Autorzy podjęli się oceny poziomu uciążliwości zapachowej w południowo-wschodniej części Krakowa i związanej z tym jakości życia. Płaszów jako dzielnica Krakowa charakteryzuje się największym przyrostem obszarów zurbanizowanych oraz zmianami w zagospodarowaniu przestrzennym gminy Kraków. Badanie objęło dwa aspekty: komfort życia i zdrowie. Przeprowadzone na szeroką skalę badania stanowią niewątpliwie początek identyfikacji i oceny skali tego problemu w przestrzeni miejskiej.
„Credibility of certified environmental management systems: Results from focus group interviews”
Autorzy: prof. UEK dr hab. Marek Ćwiklicki, dr hab. inż. Piotr Kafel, dr inż. Paweł Nowicki, dr Magdalena Wojnarowska
Celem przeprowadzonych badań było zidentyfikowanie i opisanie czynników wpływających na znaczenie wiarygodności certyfikacji systemów zarządzania środowiskowego (SZŚ). W niniejszym opracowaniu omówiono znaczenie takich systemów dla wiarygodności przedsiębiorstwa, przeprowadzając i analizując wywiady grupowe z 20 przedstawicielami branży produkcyjnej, sektora edukacji, jednostek certyfikujących i stowarzyszeń non-profit zajmujących się ochroną środowiska. W artykule podsumowano, że wiarygodność certyfikacji SZŚ zależy od firm certyfikujących, a audyty niskiej jakości ułatwiają posiadanie certyfikacji oraz powszechność stosowania certyfikowanych systemów.
„Circular Economy and Industry 4.0: One-Way or Two-way Relationships?”
Autorzy: prof. UEK dr hab. Marek Ćwiklicki, dr Magdalena Wojnarowska
Artykuł podejmuje problematykę zdolności Przemysłu 4.0 do pomocy w rozwiązywaniu złożonych problemów ekonomicznych i społecznych oraz wdrażaniu złożonych koncepcji. Obecnie jednym z największych wyzwań jest integracja gospodarki o obiegu zamkniętym (CE) z rzeczywistymi praktykami biznesowymi. Celem niniejszego artykułu jest identyfikacja relacji między CE a Przemysłem 4.0.
***
Wszystkie publikowane przez nas artykuły naukowe można znaleźć w zakładce publikacje.
Zachęcamy do lektury!